Back to Top

DESIGN
AUTORSKÝ DESIGN


SPOLEČENSKÝ STOLEK SPIKY

STYL ČESKÉHO KUBISMU

Prototyp stolku Spiky je výsledkem ročníkové práce na téma originální společenský stolek. Toto zadání mi dalo prostor a tvůrčí svobodu inspirovat se mým oblíbeným kubismem, který byl v 1. polovině 20. století českými umělci v oblasti užitého umění doveden k dokonalosti.

První myšlenka zachycená na papír se mohla dále rozvíjet. A tak Spiky – stolek vycházející z postupného osekávání krychle – poprvé spatřil světlo světa. Svým vzhledem přesně zapadal do znaků českého kubistického nábytku – ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury. Tímto naplnil mé představy, už jen zbývalo to nejdůležitější – technické a uživatelské požadavky. Musel být plně funkční, ergonomický a vyrobitelný.

Následovaly konzultace ohledně konstrukce s odborníky ze školy i s rodinnou firmou, v níž se vyráběl prototyp.

Od počátku jsem měla jasno ohledně výběru materiálu, stalo se jím dřevo. Ovšem pro zvýraznění tvaru Spikyho muselo být rovnoleté, proto jsem pro výrobu zvolila dřevotřískovou desku tloušťky 18 mm odýhovanou ovangkolem, neboť masiv v podobě spárovky nebyl vhodný kvůli svým vlastnostem (tvarově nestálý). Masivní dřevo pak bylo využito jako nákližky na rozích, které nesou tíhu celého stolku. Sklo bylo přilepeno na kovové demontovatelné sokly.

Spiky však může být vyroben i z dřevovláknité desky nalakované jakoukoli barvou, či odlit z plastu.